понеділок, 13 березня 2017 р.

 
срібло

Зустріч з воїнами-інтернаціоналістами

«Ордена, как у нас, на базаре
не встретишь, не купишь …»
15 лютого 2017 року


Урок фізики у 7 класі

«Архімедова сила.Умови плавання тіл»

Тема: Архімедова сила. Плавання тіл.

Мета: ввести поняття сили Архімеда, розглянути умови плавання тіл та поняття, що безпосередньо пов’язані з плаванням суден; розвивати мислення, вміння слухати, спостерігати та експериментувати; виховувати вольові риси особистості, розвивати кмітливість, ерудицію, винахідливість.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: портрет Архімеда; картки з дидактичними матеріалами; пластилін, мензурка, посудини з водою, терези, яйце чи картоплина, сіль, пробірка, олія, корона, одяг Гієрона.

Хід уроку.


1. Мотивація навчальної діяльності учнів.


Урок сьогоднішній почнемо,

Його сьогодні проведемо

Для вас усіх, що тут присутні,

Щоб зрозуміли – ми не трутні !


Цікава тема є у нас.

Заполонить вона і вас.

Ми маємо вам довести,

Що знаємо чому й куди,

У рідині штовхає м’ячик

І «алюміньовий» рогачик,

Якась невизначена сила,

Що увесь світ переломила.

Ще в стародавнії часи –

Вік Архімеда і краси.


2. Вивчення матеріалу теми
У Греції, країні вічній,
Колись давно правив довічно
Цар Гієрон – гроза морів,


Він був сильніший із царів.

Якось він золота кусок
Дав ювеліру: «На синок.
Зроби мені корону гарну,
Та тільки золота ти марно
Не витрачай, бо голова,
Вона не вічно так жива!»
Учневі дається завдання : із пластиліну виготовити корону з домішками, але залишивши її масу незмінною.
До ювеліра ті слова,
Здавалось, не дійшли, молва
Оця така наче і строга,
І хоч звучить пересторога,
Та все ж жадоба до наживи,
Як гумова товстая жила,
Немає меж. Хоч знають всі:
Колись порветься. Ну а все ж
Поки що тягнеться…
І ювелір зробивши діло,
Додавши у корону сміло
Важких металів, взяв собі
Кусочок злата і поніс корону Гієрону…

Побачивши таке красне,
Цар Гієрон забув про все.
Якийсь він час помилувався,
А потім коли сам зостався
Вночі в своїх хоромах,
Тоді йому ота корона
Навіть і спати не давала.
І думав він: « Як же дізнатись?
Чи все те золото є в ній,
Яке я давши ювеліру,
Корону вилити велів?».



На думку спало: «А чому це,
Я маю думати і мучить
Свої вельможнії мозги?
Нехай подумають вони –
Ті , що людей щоднини учать».

На ранок він до себе кличе
Щонаймудрішого з усіх
Засновника наук усіх.
Того, що вчительськеє віче
Очолюватиме довічно.

Складна корона Архімеду
Солодша стала за пуд меду,
Коли до ванни він заліз
І слово «ЕВРИКА!» проніс
Через роки, через віки,
До наших днів та на віки.

Один з учнів доводить те, що корона має інший об’єм при тій же самій масі. Тобто виготовлена з домішками.

То ж розсудіть, з цього розказу
Ми бачимо усі й одразу,
Що у води, у ртуті, в меду
Є сила грізна Архімеда,
Що діє вертикально вверх,
І має значення таке:
Еф рівне просто ро-же-ве.

Формула на дошці: FА =ρр gVт


А тільки треба розібратись,
Що то за ро і яке ве,
Бо можна навіть помилятись,
Як не те ро і інше ве.
Запям’ятайте всі , хто в залі:
Ро рідини, же , а там далі,
За ними, в добутку ве тіла,
Еф-а отримаємо сміло!

А тільки чи попливе тіло?
Чи вмить пірне на дно без діла?
З’ясуймо з вами крок за кроком,
Помітимо кмітливим оком,
Яке із тіл наверх спливає?
Яке всередині встрягає?
Що стрімко так на дно впадає?
Чому воно таке буває?

Вся справа в тім, що ро заліза
Багато більше, ніж води,
А меншим є лиш ро сосни –
Залежить все від густини!

Всі знають, що і густина
В води така як в кавуна,
Коли його вже можна їсти,
Що спілий він і мало кісток.

Запамятай і ти – пустун,
Щоб перевірити кавун,
У воду кинь його й покаже,
Коли зелений на дно ляже.




А як пустий наверх спливе.
Найкраще, коли у воді
Знаходиться на глибині,
Бо ро води як в кавуні!


ρр < ρт FА < Fтяж тоне ρр > ρт FА > Fтяж спливає
ρр = ρт FА = Fтяж Плаває в середині
ρр > ρт FА = Fтяж Плаває на поверхні


Зробімо разом з вами діло –
Простий бо висновок ми сміло:
Ро рідини менше ро тіла –
Потоне просто й усе діло.
Ро рідини більше ро тіла –
Спливе без всякого там діла.
А як однакові густини,
То плаває у середині!

Дослід з картоплиною чи яйцем у воді та розчині солі (експериментальне підтвердження кожної умови плавання тіл)

Людина тільки підвелась,
Відразу в воду потяглась.
Помітила бревно пливе,
Оце так диво он яке!


А якщо взяти купу бревен,
Зв’язати їх, і будеш певен,
Що зверху можна буде сісти
І на той берег переплисти.

Яка цікава ця природа,
І судно плаває у воді.
Хоч кажуть всі залізо тоне,
А все ж пливе собі й не тоне,
Якщо середня густина
Чуть менша, ніж у кавуна.

На скільки кіль пірне у воду
Назвем осадкою та й годі.
А місце де вода дістане,
То ватерлінією стане.
Якщо вода підійде вище,
То корабель потоне швидше.
Водотоннажність – то є сила,
Що еф тяжіння загасила,
Коли вантаж судно у воду
По ватерлінію заводе.

Формула на дошці: Рвант. =FА –Рсудна

Еф-а віднімемо пе судна,
Коли на ньому трохи людно.
Що ми отримаєм натомісць
Якусь вантажо- там- підйомність.


Закріплення матеріалу теми.
Середній рівень
1. Користуючись таблицею густин, назвіть метали , які можуть плавати у ртуті і які потонуть в ній.
2. Знайдіть силу Архімеда, що діє на кита об’ємом 20 м3 у морській воді, густина якої 1030 кг/м3 .
3. На тіло об’ємом 300 см3, цілком занурене у рідину, діє архімедова сила 2,4 Н. Яка густина рідини?

Достатній рівень
1. Знайти вантажопідйомність судна, якщо його вага 65000 кН, а водотоннажність 124000 кН. Скільки тонн вантажу судно візьме на борт?
2. Динамометр, до якого підвішено занурений у воду вантаж, показує 3 Н. Об’єм вантажу 150 см3 . Скільки покаже динамометр, якщо вантаж витягнути з води?
3. Китайська байка: «У хлопчика,який торгував жирними пампушками вкрали монети. Для виявлення злодія суддя Бао-гун попросив принести великий жбан з водою. Сам стоїть поруч і дивиться,наказавши, щоб усі опускали гроші у жбан. Ось підходить якийсь чоловік, опускає монету в жбан. Суддя закричав: «Це ти, злодію, у дитини гроші вкрав?! Зізнавайся!»
У який спосіб суддя виявив злодія?
4. Чому плавають риби у воді? Як вони змінюють глибину свого занурення?
Підсумок уроку
То ж сьогодні на уроці ми з вами закріпили поняття сили Архімеда, формулу, за якою її можна обчислити та умови плавання тіл.
1) згадаймо формулу сили Архімеда…
2) поясніть компоненти, що до неї входять.
3) За яких умов тіла тонуть? Плавають у воді? Спливають? Плавають на воді?
4) Як знайти вантажопідйомність судна?
Домашнє завдання: параграф підручника, вивчити умови плавання тіл.
Література:
1. Смирнов В.А., Починаємо вивчати фізику – 3. – Х.: Вид. групи «Основа», 2005. – 112 с. – (Б-ка журн. «Фізика в школах України».Вип.5 (17)).
2. Старощук В. Цікаві демонстрації з фізики. Частина І. – Тернопіль: Навчальна
книга – Богдан, 2002. – 104 с.
3. Фізика,8 кл.,Божинова Ф.Я., Ненашев І.Ю., Кірюхін М.М., - Х.:Ранок-НТ, 2008.

середу, 20 квітня 2016 р.

Сценарій інтелектуальної гри «Найрозумніший»
Мета:дидактична: повторити, узагальнити та поглибити знання учнів з курсу фізики 7-го класу та природознавства;
розвивальна: формувати вміння роботи з різними формами тестових завдань ЗНО з фізики, вміння самостійно поновлювати й поглиблювати знання, розвивати логічне мислення, комунікативні здібності учнів, активізувати пізнавальні інтереси, розширювати політехнічний кругозір учнів;
виховна: виховувати інтерес до вивчення фізики та відповідальне ставлення до дорученої справи, прищеплювати почуття любові і гордості до України, повагу й пошану до видатних фізиків – наших земляків.
Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, завдання гри та відповіді до них, бланки для запису відповідей, секундомір, бейджики червоного, зеленого та синього кольорів, дипломи та медалі, призи, письмові ручки.
Хід заходу
1 слайд
(Привітання виконують дівчатка 7 класу)
1д.Добрий день вам, люди добрі,
що сидять в Нашій Чорнобаївській господі,
Ми зі святом фізики вас вітаємо,
щастя і добра бажаємо!
2д.У нас сьогодні в школі свято,
дітей зібралося багато.
Ану ж на них ви подивіться
і веселенько посміхніться.
3д.Від щирого серця,від рідної Чорнобаївської землиці
Дозвольте вам, люди,у пояс вклониться.
4д.Увага! Увага!
Хай стихнуть розмови
і тиша настане у залі оцім.
Сьогодні на захід прийшли ви чудовий,
хай буде цікаво і весело всім.
1д. Ми починаємо наше свято,
людей зібралося багато,
Щоб інтелект свій розвивати,
про свято слово слід сказати.
2д.Сьогодні будемо на святі
царицю всіх наук вітати –
Так можемо гордо і по праву
ми фізику назвати!
3д.Якщо хочеш досягнути у житті своїх вершин –
Фізику збагнути мусиш тонко до глибин.
4д.Калькулятор і комп’ютер –
хто сьогодні їх не знає?
Та над ними взяти гору
може світла голова.
1д.І ось сьогодні в нашій школі,
де гарних дітей є доволі,
Де з фізики і інших наук є аси,
і вчать ці науки у кожнім класі.
Учитель: Я вітаю всіх зі святом фізики і хочу представити команду знавців 7-х класів Чорнобаївського НВК (представлення учасників команди) До нас сьогодні завітали гості, попросимо їх оцінити наших ерудитів. То ж дозвольте вам представити журі нашої гри (представлення журі )
А зараз, увага! Правила гри: (вони трохи схожі з правилами телевізійної гри «Самый умный» ) ‒ гра проходить в два раунди; ‒ І раунд для 9 учасників 18 тестових запитань з 4-ма відповідями, одна з яких правильна.
Учасники підписують бланк відповідей, заповнюють таблицю і, по закінченні І раунду передають журі для підрахунків; ‒ поки журі визначає 3-х фіналістів, проводиться гра із залом;
‒ Якщо однозначно неможливо визначити фіналістів , то проводиться додатковий конкурс – учні виконують додаткове завдання на швидкість. За результатами визначають переможців і відбірковий тур завершено;
‒ З фіналістами проводиться гра «Дешифровщик» для визначення першочергового вибору теми.
Після чого починається ІІ раунд, який і визначить переможця.
Учасники! До гри готові? Ні пуху, ні пера! Хай розум та знання допоможуть.
І раунд (Презентація1) Шановні учасники! Підпишіть свої бланки і заповнюйте їх в процесі гри. 18 запитань… Передайте бланки журі. А ми з вами дізнаємося правильні відповіді.
(Презентація2) (Звучить музика із мультфільму «Малыш и Карлсон».
Під музику з’являється Карлсон із баночкою варення , на якій заклеєний напис)
Карлсон: Я придбав баночку смачних слив і прочитав напис: «98». Ха! Ура! Нарешті я наїмся солоденького. А то аж схуд! Відкрив. Одна, друга… Сливи були дуже смачні,але я не з’їв і 90. Як вони скінчилися. Діти! В чому справа?
Учитель: Поки всі думають, послухаємо фізичні коломийки на сучасний лад у виконанні учня 7 класу:
1. Ми вивчаємо у школі фізики закони
, Якщо їх не знаєте, то сидіть удома.
2. Спостереження і дослід - знань фізичних джерело
, Не робіть усе наосліп, щоб біди вам не було.
3. Про будову речовин, ми взнали багато,
І про них можемо вам довгенько співати.
4. Кипить в чайнику вода. А з носика пара
– Це два стани речовин ми вам тут назвали.
5. А за третім в холодильник, в морозильну камеру,
Скільки льоду там набралось, ще й вам його стане.
6. А в основі їх лежать рухливі молекули: там щільніше,
Там вільніше. Ну а там - далеко.
7. Та й про рух багато чого дізналися в школі:
Переміщення, шлях, швидкість – ось його складові.
8. Ми би ще багато чого вам тут проспівали,
Та не всі слова у риму вчителі нам склали.
Учитель: То ж чому Карлсон не зміг з’їсти 98 слив? ( Він прочитав напис догори ногами. У баночці 86 слив).
А ми робимо висновок, що фізика та логіка – невід’ємні.
До нас завітала цікава гостя.
(під музику «Пісня Баби Яги» вилітає на мітлі Баба-Яга)
Баба-Яга: (Таємниче, приклавши долоню до рота).
Між нами кажучи, я ні на що в своєму житті енергії не витрачаю. Ну, це так. Між іншим. А взагалі, ви повинні знати, що я перша в світі жінка, яка ще три тисячі років тому підняла в небо літальний апарат. Важчий за повітря. Конструкція, як ви самі розумієте, вже дещо застаріла за час її експлуатації, але я й не думаю переходити на реактивну тягу. Ну, знаєте, не переношу шуму, тряски…А скільки палива треба!
Інша справа – ступа. Безшумна машина ні злітної смуги не треба. Ні ангара для зберігання, ні палива ніякого. Змахнула мітлою – і в ту ж мить за тисячу верст від своєї хатини. У Баби-Яги свої закони! І вашій фізиці нічого й носа сунути до мого дрімучого лісу. Та й що тут дивного: випусти пір’ячко з рук – воно і полетить за вітром без ніяких тобі витрат енергії. Ну, досить, заговорилась я з вами. Мене Кощій на іменини до себе запросив, - пора збиратися.
Шановні болільники, привіт вам від вчителя хімії. Його нам приніс юний хімік-семикласник.
Учень: Зв’язки хімічних речовин вивчав Дмитро Іванович
Та полюбляв ще дуже він покуштувати на ніч.
Не знав він правило просте, відоме навіть дітям:
Якщо ви перед сном їсте – насняться вам страхіття.
Надвечір якось пан Дмитро поїв собі смачненько,
Набивши їжею нутро, пішов на боковеньку.
Вже здогадались певно всі, що жах не забарився –
Йому в ночі в усій красі наснилася таблиця.
А зранку, пригадавши сон, второпав він сердешний:
«Періодичний це закон! Я винайшов нарешті!»
Мораль в історії усі побачать при нагоді –
Періодично поїси ученим не зашкодить.
Дмитра усякий пом’яне не злим і тихим словом,
Бо він довів,що головне – періодичність всього.
Як бачимо, фізика та хімія нероздільні.
Ми з вами вже стільки часу провели сьогодні в школі.
Можливо, ви вже й їсти хочете?
‒ А чи любите ви снідати жарену яєчню, омлет чи варене яйце?
У мене є 5 яєць, два з них уже зварені. Як же мені розпізнати сирі, щоб пожарити? Ану ж бо, хто допоможе?
(Потрібно покласти яйце на стіл й обертати його навколо вертикальної осі. Варене буде обертатися швидше, ніж сире , тому що воно обертається як одне ціле, а сире ж складається з окремих частин, між якими виникає внутрішнє тертя, що гальмує рух).
А зараз учні 9 класу покажуть вам фокус , а ви спробуєте його пояснити.
Дослід з вареним яйцем, що пірнає в пляшку.
А як тепер його дістати з пляшки? Воно ж не хоче вислизати так легко, як пірнало в пляшку. Може знання фізики нам допоможуть? Не завжди є час жарити чи варити. Можна нашвидкуруч приготувати бутерброд. Раз різнув, два «чикнув» - смачний бутерброд готовий. Та будьте обережні, якщо ви випустите його з рук, то в більшості випадків він верхньою частиною впаде до низу. Чому? (Тому що сила тяжіння буде більшою).
Учитель: То ж усі бачимо, що фізика і повсякденне життя – нероздільні.
Надаємо слово журі.
(Якщо однозначно неможливо визначити фіналістів , то проводиться додатковий конкурс – учні, які не пройшли у фінал, виконують додаткове завдання на швидкість. За результатами визначають переможців і відбірковий тур завершено).
(Презентація2) А тепер, з фіналістами проводиться гра «Дешифровщик» для визначення першочергового вибору теми. Після чого починається ІІ раунд, який і визначить переможця.
(Презентація2) ІІ раунд
(Презентація3) По закінченні – слово журі.
Нагородження переможців.( фанфари)
Висновок Царство науки не знає меж, усюди сліди її славних перемог. Вона подарувала нам безліч відкриттів. А скільки ще непізнаного навкруги! Пам’ятайте, що в житті дорогу осилить той, хто йде, бажаю вам:

Іти не згинатись, іти до кінця,

Іти й посміхатись,і в поті лиця,

Хоч пішки, а все ж перешкоди змести,

Іти – а це значить, дійти до мети!
Маркін Юрій, учитель фізики Чорнобаївського навчально-виховного комплексу «ЗНЗ – ДНЗ» Білозерського району Херсонської області Цільова група: учні 9 класу Тривалість: 45 хв. Тема: Підсумковий урок Електричний струм Мета: закріпити в учнів знання про електричний струм в різних середовищах; знання формул з теми та для обчислення роботи електричного струму та вартості споживаної електроенергії; створити умови для усвідомлення цінності практичного використання фізичних формул у підприємницькій діяльності; розвивати вміння робити економічно обґрунтовані кроки, враховуючи екологічний та здоров’язберігаючий аспекти проблеми; розвивати ініціативність, лідерські якості, комунікативні вміння, економічне мислення. Операційні цілі (завдання): Після закінчення уроку учень знає формули для обчислення роботи електричного струму та вартості споживаної електроенергії, закон Фарадея для електролізу; розуміє значення фізичних та математичних знань для ведення успішної підприємницької діяльності; природу електричного струму в різних середовищах; вміє обчислювати роботу електричного струму та вартість споживаної електроенергії; визначати масу речовини, що виділилась на катоді під час електролізу; може аналізувати проблемну ситуацію; шукати оптимальні шляхи вирішення проблеми, прогнозувати результат, виявляти креативність, ініціативу; здійснювати градацію цінностей; наводити аргументи та відстоювати власну позицію; приймати миттєві рішення при зміні зовнішніх умов; співпрацювати в команді. Методи і техніки: аутотренінг; кейс-метод; робота в групах; діамантова діаграма; метод-прес. Обладнання: персональний комп’ютер; мультимедійний проектор; екран; лазерна указка; рулетка; демонстраційний стенд з лічильником електричної енергії та лампами накалювання, КЛЛ та LED;; папки з матеріалами. Допоміжні матеріали: Додаток 1. Аутотренінг. Додаток 2. Висновок. Додаток 3. Вправа «Знайди формулу – відкрий букву». Додаток 4. «Кейс-метод» (ситуаційна вправа): чому варто. Додаток 5. Опис технології «Діамантова діаграма». Додаток 6. Діамантова діаграма. Додаток 7. Критерії ранжування. Додаток 8. Словник спеціальних термінів. Додаток 9. Завдання для груп. Додаток 10. Прайс листи «Нової лінії» та «Епіцентру». Додаток 11. Метод прес. Додаток 12-13. Фото з уроку. Попередні рекомендації до уроку Особливість цього уроку - навчання, що ґрунтується на досвіді учнів. Урок пов’язує розрізнені відомості з декількох предметів у єдине ціле. Завдання для вчителя - показати, як можна використовувати здобуті знання і вміння у житті. На таких уроках роль учителя - спрямування й підтримка, а не повідомлення нової теми, відкривати нове повинні діти. Не забувайте, що мозок дитини - не просто нагромаджувач інформації. Унаслідок відповідної діяльності вчителя учень стає співтворцем і співвідкривачем на уроці, винахідником і митцем. Якщо так сталося, мети урок досягнуто. Хід уроку 1. Вступна частина 1.1. Привітайтеся з учнями. Налаштуйте їх на роботу створивши позитивний клімат у класі – аутотренінг (Додаток 1) 1.2. Для актуалізації вже набутих знань поставте учням запитання: - Що таке електричний струм? - Які саме частинки несуть заряд та в яких середовищах? Наведіть приклади. Виправте можливі помилки учнів. 1.3. Продовжити актуалізацію можна вправою «Знайди формулу – відкрий букву» (Додаток 3). 1.4. Запропонуйте учням переглянути фото лічильника електроенергії або сам лічильник, якщо такий є у фізичному кабінеті в наявності та поставте запитання: Як називають такий прилад? Для чого він потрібен? Яку фізичну величину він вимірює? Одиниця цієї величини в SI, а на вимірювальному приладі? Як знайти роботу струму, знаючи потужність ? Чому рівна потужність струму при паралельному з’єднанні? Як знайти вартість використаної електроенергії? 1.5. Запропонуйте учням переглянути фото електричних ламп або самі лампи, поставте запитання: Назвіть види електричних ламп? В чому полягає відмінність кожного з видів? В яких середовищах проходить струм у даних лампах? Що вам відомо про ці лампи? 1.6. З’ясуйте, як учні підготували домашнє завдання – презентацію про види ламп(Лампи.pptx.). 1.7. Змоделюйте ситуацію у вигляді проблемної задачі: повідомте учнів, що вони мають замінити лампи у власному класі, самостійно вибравши за допомогою прайс-листа необхідні лампи. Обов’язково необхідно врахувати свій бюджет для даної покупки, а також санітарно допустимі норми освітлення класу. 2. Основна частина 2.1. Запропонуйте дітям знайти у підручнику з фізики для 7 класу норму освітленості. За допомогою помічників визначити розміри класу та знайти світловий потік(параметр ламп, вказаний у прайс листі), необхідний для дотримання цієї норми.(розв’язання задачі запишіть на дошці) 2.2. Повідомте учнів, що далі вони будуть працювати «кейс-методом». Цей метод дає можливість виявити ініціативу, відчути самостійність в ухваленні рішень, освоєнні теоретичних положень й оволодінні практичними обчислювальними навичками. Темою кейсу є практичне застосування формул для обчислення загальної потужності, роботи електричного струму та вартості електроенергії. 2.3. Об’єднайте учнів у 3 групи і запропонуйте кожній групі зайняти місце за окремим столом. Роздайте папки з матеріалами (Додаток 9,10). 2.4. Коротко поясніть учням правила цього методу (Додаток 4). Наголосіть, що для того, щоб взятися до основного завдання - складання кошторису вартості роботи, - учні мають погодити між собою критерії власного вибору товарів та послуг. Для цього їм необхідно самостійно ознайомитися з методом «діамантова діаграма» (Додаток 5-7) і здійснити ранжування запропонованих критеріїв. Тільки після того, як усі члени групи погодяться з відібраними критеріями (чи запропонують свої), можна ознайомлюватися з пропозиціями магазинів і складати кошторис. Якщо, згідно з вибраними критеріями, за визначену для групи суму, роботи виконати не вдасться, учні самостійно вирішують про те, чи варто переглянути критерії. Запропонуйте закріпити всі напрацювання на ватмані чи аркуші А4, маркерами позначити важливі місця. Виділіть на обговорення критеріїв приблизно 10 хв., а на проведення обчислень 15 хв. 2.5. Після закінчення роботи попросіть представників кожної групи презентувати результати роботи: аргументи вибору першочергових критеріїв, обчислені кошториси. Важливо, щоб учні розповіли, чи відбувалася зміна рішень під час роботи. Запропонуйте учасникам інших груп проаналізувати представлену «діамантову діаграму» та кошториси колег на раціональність, економічність, оптимальність та правильність математичних розрахунків. 2.6. Запропонуйте учням розрахувати витрати на електроенергію за рік при тарифі 1,5 грн за кВт год, знайти найбільш економічно вигідний вибір. 2.7. Запропонуйте дітям зробити висновок про доцільність альтернативного виду ламп, використовуючи метод прес (Додаток 11). 3. Підсумкова частина 3.1. Підведіть підсумок уроку, відзначивши всі підприємницькі риси, які виявили учні під час уроку. Запитайте, в який момент уроку вони відчули себе здатними брати на себе відповідальність та ініціативу, як почувались, коли їхні аргументи приймала група, чи зрозуміли застосування фізики та математики для вирішення практичних задач. 3.2.Зробіть висновок щодо електричного струму в різних середовищах (Додаток 2). 3.3. На домашнє завдання запропонуйте учням розрахувати вартість використаної електроенергії вдома за минулий місяць за діючими тарифами. Чи бажають учні скористатися знаннями, отриманими сьогодні на уроці, для того, щоб, можливо, змінити стан освітлення вдома.   Додаток 1 Аутотренінг   Додаток 2 Електричний струм Електричний струм тоді точно виникає, Коли коло електричне до себе включає: Проводи і споживач, ще й джерело струму, Ключ звичайно замикає усіх їх без шуму. Від мінуса на плюс електрони вільні, кволі Напрямлений рух приймають під дією поля. Ось такий-то вже процес називати станем – Електричний струм в металах, а не тільки в сталі. Хто із вас надумав тут зі мною сперечатись? Я б сказав би, що не марно було обізватись. Бо цей напрямок нам треба просто замінити, Щоби електричний струм вірно пояснити. Електрони, як сказали – рухаються вправно, Тільки не завжди самі все ж бувають «главні». Бо якщо звичайні йони ще до них додати, То ці будуть носії гази розряджати. У рідинах, зазвичай, йони правлять струмом. За законом Фарадея вони власним бумом На катоді осідають, і їх точна маса, Кіт (kIt) дорівнює вона, і вийде прикраса. Якщо почнемо із вами розбирати дружно Всі напівпровідники, то буде сутужно. Хоча там із носіями немає проблеми: Є «дірки», є електрони – хіба це дилема? То ж із цього ми, звичайно, висновочок маєм: Електричним струмом точно ми вже називаєм – Рух заряджених частинок із напрямом спільним. І тепер усі ми з вами почуваємось вільно!   Додаток 3 Вправа «Знайди формулу – відкрий букву» У – Ф = ЕS – формула для визначення світлового потоку (2) С – E=I/R^2 – формула для визначення освітленості (3) П – Р = UI – формула потужності (7) І – І=U/R– закон Ома для ділянки кола (1) Х – А – символ, яким позначають роботу електричного струму (8) У – Q = I2Rt – закон Джоуля-Ленца (4) В – Вт – одиниця потужності (6) А – А = UIt – робота електричного струму (9) М – m = kIt – закон Фарадея (5) ! – В = АТ – формула для визначення вартості споживаної електроенергії (10)   Додаток 4 «Кейс-метод» (ситуаційна вправа): чому варто З методичного погляду кейс - це спеціально підготовлений навчальний матеріал, що містить структурований опис ситуацій, запозичених із реальної практики. Кейси мають чітко визначений характер і мету. Навчання за допомогою кейсів розвиває здатність аналізувати, уникати помилок, які часто виникають під час виконання конкретних завдань. Хороший кейс має задовольняти такі вимоги: відповідати чітко поставленій меті; мати відповідний рівень складності; ілюструвати декілька аспектів життя; бути актуальним; ілюструвати типові ситуації; розвивати аналітичне мислення; провокувати дискусію; мати декілька рішень. Мета кейсів - докладний аналіз, а не оцінювання (особливо завчасне оцінювання). Їхнє завдання - не презентація специфічних «правильних шляхів», а допомога у набутті навичок аналізу. Разом з удосконаленням аналітичних навичок метод ситуаційних вправ стимулює розвиток проникливості, є формою перевірки знань, розвиває здатність відокремлювати важливе від тривіального, виховує почуття відповідальності в процесі навчання. Коротко кажучи, кейс-підхід має сприяти вдосконаленню здатності ізолювати проблеми та ухвалювати ефективні рішення. Крім цього, такий метод вчить учнів аналізувати та розробляти програми дій. Розглянемо п’ять видів навчання кейс-методом. По-перше, кейси не вживаються для передавання знань (хоча, звичайно, трансляція знань таки відбувається). Кейси створюють «обриси» реальних проблем чи реальних ситуацій, які забезпечують учня знанням про те, що має бути зроблено. Обговорення кейсів стає потенційним поштовхом до обміну перспективами та досвідом практичної роботи. По-друге, кейс полегшує інтеграцію та застосування знань. Кейс-метод базується на взаємному обміні досвідом учнів найзручнішим та економним шляхом. По-третє, кейс-метод розвиває в учня здатність вирішувати складні, але корисні проблеми. По-четверте, навчання кейс-методом загострює оцінювання пріоритетів та цінностей. Учень під час навчання демонструє власне ставлення, цінності та орієнтації, а інші слухачі підтримують чи не сприймають їх. Результати такого інтерактивного навчання важко передбачити чи перевірити, оскільки вони можуть набувати різних форм. Зазвичай спільне порівняння та перевірка набутого досвіду привносять щось нове у практичну діяльність учнів. По-п’яте, кейси завжди корисні завдяки збагаченню досвіду та вдосконаленню навичок, які учні застосовують, щоб наблизити ті цінності, які вони вважають найбажанішими. Всі навички разом можуть бути описані однією фразою - творче вирішення проблеми і формування аналізу ситуації та ухвалення рішення.   Додаток 5 Опис технології «Діамантова діаграма» Вправа з «діамантовою діаграмою» полягає в тому, що картки з назвами цінностей повинні знайти своє місце на схемі. Воно залежатиме від рівня важливості цінності для всіх учасників команди. Значення місця на схемі: найвищий прямокутник - найважливіша, на думку учасників, цінність. Кожен наступний рівень свідчить про рівень важливості цієї цінності для учасників команди, а в останньому прямокутнику буде найменш важлива, на думку команди, цінність. Під час роботи в групі учасники можуть по черзі брати з колоди одну карточку з назвою цінності й класти її на порожнє місце на діаграмі. Якщо вибране місце буде зайняте іншою карткою, необхідно провести обговорення в групі щодо цінності, яка повинна бути на цьому місці. Учасник, який бажає покласти свою картку на заповнене місце, повинен спочатку навести свої аргументи. Рішення всі приймають спільно. Така технологія дає змогу впорядкувати дискусію і створює можливість вчитись аргументувати. Ця вправа допомагає створити ієрархію цінностей, висловити свою думку. Після закінчення вправи варто попросити представників команд ознайомити клас із результатами командної роботи й розповісти про те, як проходила дискусія.   Додаток 6 Діамантова діаграма   Додаток 7 Критерії ранжування Світловий потік Потужність (економічність) Вплив на навколишнє середовище та людину Ресурс годин роботи Габаритні розміри Ціна   Додаток 8 Словник спеціальних термінів 1. Вартість - кількість грошей, які необхідно заплатити за матеріали, товари, послуги. 2. Кошторисники - люди, які складають кошторис. 3. Компетентність - освіченість у певній галузі; коло питань, у яких людина добре обізнана, має знання та досвід. 4. Прайс лист - перелік послуг (товарів) та цін на ці послуги (товари). Словник економічних термінів www.jnsm.com.ua | uk.wikipedia.org   Додаток 9 Завдання для груп Користуючись матеріалами для кейсу (прайс листи на товари, словник спеціальних термінів), обчисліть вартість ламп для класу. Встановіть правила роботи групи: розподіліть обов’язки між усіма учасниками групи чи виконуйте завдання разом. Обговоріть і проранжуйте критерії вибору товару методом «Діамантова діаграма». Складіть кошторис витратних матеріалів для кожного магазину, що пропонує свої послуги. Здійсніть вибір магазину й аргументуйте його. Визначте, якими критеріями ви можете знехтувати задля того, щоб вкластись у виділену вам для завдання суму, або аргументуйте причини інших рішень. Для заміни ламп виділено ліміт коштів: І група - 100 грн., ІІ група - 600 грн., ІІІ група – GOLD CARD Результати представте для всього класу.   Додаток 10 Прайс лист магазину «Нова лінія» (електролампи) Виробник Потужність (Вт) Світловий потік (лм) Ресурс (годин роботи) Габаритні розміри (см) Ціна (грн) Лампи накалювання(ЛН) Belsvet 100 850 1000 6х6х9 9,90 Belsvet 75 810 1000 6х6х9 9,90 Belsvet 60 750 1000 6х6х9 8,95 Osram 100 900 1000 6х6х9 9,65 Osram 75 800 1000 6х6х9 9,48 Osram 60 740 1000 5х5х7 13,70 Philips 100 1000 1000 6х6х9 11,90 Philips 75 820 1000 6х6х9 11,40 Philips 60 760 1000 5х5х8 13,40 Енергозберігаючі лампи (КЛЛ) Osram 20 1000 5000 7х7х11 78,20 Osram 20 850 5000 8х8х12 71,90 Maxus 20 900 8000 7х7х11 60,00 Maxus(3шт.) 20 850 8000 7х7х11 147,00 Eurolamp 20 850 6000 7х7х11 62,60 Eurolamp 15 750 6000 6х6х10 68,90 Світлодіодні лампи (LED) Osram 15 1400 30000 7х7х12 125,00 Osram 10 900 30000 6х6х10 109,90 Eurolamp 15 1300 40000 7х7х12 179,90 Eurolamp 12 1000 40000 6х6х11 145,90 Eurolamp 10 850 40000 6х6х10 116,90 Прайс лист магазину «Епіцентр» (електролампи) Виробник Потужність (Вт) Світловий потік (лм) Ресурс (годин роботи) Габаритні розміри (см) Ціна (грн) Лампи накалювання(ЛН) Іскра 100 900 1000 6х6х9 7,90 Іскра 75 800 1000 6х6х9 7,90 Іскра 60 750 1000 6х6х9 7,90 Philips 100 1000 1000 6х6х9 8,90 Philips 75 820 1000 6х6х9 8,90 Philips 60 760 1000 6х6х9 8,90 Енергозберігаючі лампи (КЛЛ) Osram 21 1000 5000 8х8х13 73,90 Osram 23 1100 5000 10х10х15 77,65 Maxus 20 900 8000 7х7х11 60,00 Maxus(3шт.) 20 850 8000 7х7х11 147,00 Eurolamp 20 900 6000 7х7х11 62,60 Світлодіодні лампи (LED) Osram 15 1400 30000 7х7х11 125,00 Osram 10 850 30000 8х8х12 109,90 Eurolamp 15 1300 40000 7х7х11 179,90 Eurolamp 12 1000 40000 7х7х11 151,00 Eurolamp 10 850 40000 7х7х11 125,00 Eurolamp 8 750 40000 7х7х11 120,00 Додаток 11 Метод прес Я вважаю, що… … тому, що… … наприклад… Отже, я вважаю, що …

четвер, 13 листопада 2014 р.


                                                                          Почесна варта